Wciągarka ręczna i elektryczna - którą kupić?

Wciągarka ręczna i elektryczna - którą kupić?

Oferowane na rynku wciągarki do przemieszczania elementów można nabyć w dwóch podstawowych wariantach – z napędem ręcznym oraz z napędem elektrycznym. Każdy z tych typów dostępny jest w dwóch wersjach – jako wciągarka linowa lub wciągarka łańcuchowa. Tak rozbudowana oferta każe pomyśleć o tym, który wariant wciągarki wybrać, by jak najlepiej spełniał potrzeby transportowe.

Wciągarka ręczna Ręczna wciągarka obsługiwana jest wyłącznie ręcznie przy zastosowaniu łańcucha bądź specjalnej dźwigni. Pracują na podstawie układu przekładni, której konstrukcja jest zależna od nośności wciągarki. Przekładnia pozwala na manualną obsługę urządzenia, nawet w sytuacjach, gdy ma udźwig osiągający 10 ton. Unoszenie tak dużych ładunków przytrafia się jednak bardzo rzadko, ponieważ złożoność przekładni w takiej wciągarce związana jest z bardzo wolnym unoszeniem. Ręczna obsługa urządzenia jest jednak w wielu sytuacjach jego sporą zaletą. Doskonale sprawdza się tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania, gdzie nie można go doprowadzić lub w miejscach, w których po prostu nie wolno stosować urządzeń zasilanych prądem ze względu na zagrożenie pożarem bądź wybuchem. Wciągarka ręczna jest także dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy wykonują pracę mobilną i w związku z tym wymagają urządzenia prostego w obsłudze i łatwego w transporcie. Wciągarki ręczne chwalą sobie np. pracownicy załóg instalacyjnych czy pracownicy warsztatów samochodowych.

Zaletą wciągarek ręcznych jest również zwarta, kompaktowa budowa. Dzięki niej wciągarki są łatwe w składowaniu i umieszczaniu w miejscu, w którym mają być zastosowane. Wciągarki napędzane ręcznie są często zaopatrzone w hak, który służy do zamocowania urządzenia na haku dźwignicy bądź na wózku jezdnym. Wciągarka elektryczna Wciągarka wyposażona w napęd elektryczny to z kolei rozwiązanie odpowiednie wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie unoszenie elementów o sporej masie. Wciągarki o napędzie elektrycznym mają bardziej rozbudowaną konstrukcję, co jest efektem większej złożoności mechanizmów napędowych. Wciągarka elektryczna, podobnie jak wciągarka ręczna, może także mieć konstrukcję zwartą i wyposażoną w hak do zaczepienia na haku dźwignicy. Jest to jednak rozwiązanie spotykane znacznie rzadziej niż wciągarki dedykowane danej dźwignicy i z nią połączone w stałym trybie, najczęściej w formie zestawu z wózkiem jezdnym. W przypadku bardzo dużych urządzeń, takich jak suwnice bramowe czy suwnice pomostowe, wciągarki elektryczne są umieszczane na wózkach jezdnych poruszających się po torowisku zamocowanym na dźwigarach suwnicy. Takie rozwiązanie umozliwia zastosowanie bardzo dużych mocy, a tym samym daje efekt udźwigu sięgający nawet kilkuset ton. Wciągarka elektryczna wymaga oczywiście dociągnięcia zasilania, jest odpowiednia więc wyłącznie do miejsc, w których jest taka opcja.

Podobne artykuły

Dlaczego wybór właściwych okien do domu jest tak ważny?

Chyba każdemu z nas zależy na mieszkaniu w faktycznie doskonałym dla ...

Jak uczyć dzieci języka obcego?

Uczenie dzieci języków obcych staje się coraz bardziej ...

Czy pozycjonowanie musi być drogie?

W dzisiejszych czasach wyszukiwarki są fundamentalnym źródłem ...

Odchudzanie i catering

Rozprawa z kilogramami nierozerwalnie splata się z surową dietą oraz ...