Wady i zalety okien z drewna

Wady i zalety okien z drewna

Każdy materiał z których budujemy dom, ma swoje wady i zalety. I tylko od nas zależy na co będziemy zwracać większą uwagę przy wyborze poszczególnych materiałów. Swoje wady i zalety, mają także okna z drewna. Przeanalizujmy więc co powinno skłaniać nas do ich zakupu, a co zniechęcać.

Na pewno największym atutem okien drewnianych jest ich naturalność, a także fakt, że jest to materiał miły dla oka i bardzo estetyczny. W związku z tym, niezmiernie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Drewno charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, oczywiście pod warunkiem, że będziemy go w odpowiedni sposób konserwować. Są to więc okna trwałe i gdy będziemy się z nimi odpowiednio obchodzić, mogą nam służyć nawet do 70 lat. Okna z drewna mają także dobre parametry techniczne. Bardzo dobrze izolują ciepło, mają także niską rozszerzalność cieplną pod wpływem temperatury. Posiadają też lepszy od okien plastikowych wskaźnik naturalnej infiltracji powietrza. Co równie dla wielu osób ważne, dzięki malowaniu możemy zmieniać ich kolor.

Nie można zapominać, że takie okna maja też i swoje wady. Przede wszystkim wymagają one co jakiś czas konserwacji. Zwykle polega ona na zdarciu starej farby i położenie nowej powłoki. Pod wpływem wilgoci, okna takie mogą się wypaczać, czyli zmieniać nieco swój pierwotny kształt. Są to też okna, które mają większą skłonność do uszkodzeń, zwłaszcza podczas transportu. Nigdy też nie wiemy, czy producent okien do ich wykonania użył odpowiednich surowców, tzn. czy drewno było dobrze wysuszone, czy jest dobrze zakonserwowane itp. Dla wielu osób ogromną wadą tego materiału jest to, że aby go wykonać, musimy w naszych lasach ścinać drzewa. A wiadomo, że ekologia dla coraz większego grona ludzi ma bardzo duże znaczenie.

Jeżeli więc zastanawiamy się nad oknami drewnianymi, musimy wiedzieć, jakie konsekwencje będzie miał taki wybór. Każdy z nas będzie miał swoje argumenty, przemawiające za ich kupnem bądź też nie. I każdy samodzielnie musi dokonać właściwego wyboru.

Podobne artykuły

Jak produkowany jest olej kokosowy?

Olej kokosowy cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jest ...

Byliny w ogrodzie

Rosnące w ogrodzie egzemplarze wieloletnich roślin zielonych, zwanych ...

Najważniejsze akcesoria dla kotów

Miłośników kotów w naszym kraju stale przybywa. W ...

Gry internetowe

Nie tylko takie rozpoznawalne marki jak gry MMORPG oraz strzelanki są ...